top of page

Mindfulness nedir?

Güncelleme tarihi: 18 Ağu 2020

Godfrey Devereux’un 2019‘da İstanbul’da vermiş olduğu mindfulness eğitimlerinin ilk sorusu buydu. Biz mindfulness nedir öğrenmeye gitmiştik, o bize sordu nedir diye. Tabi şu da bir gerçek ki, mindfulness eğitmenlik eğitimine katılmak için vakit ve nakit ayırmışsanız, ucundan kıyısından bir merak, biraz araştırma, okuma zaten başınızdan geçmiş demek. Cevaplara gelecek olursak, içimizden biri, “anda kalmak” dedi; biri “tüm ilgimizin yaptığımız şeyde olması“ dedi ve örnekledi “Yemek yiyorsan, sadece yemek yiyebilir misin? Yürüyorsan, sadece yürüyebilir misin?”; biri “yapmak yerine olmak” dedi. Cevaplar uzadı, zihinler karıştı, yüzlerde merak arttı. Godfrey dinledi, sanırım pek bir tanım yapmadı, belki de zihinsel bir tanım vermeyerek bize mesajını iletti. Bize, mindfulnessı deneyimleyebilmemiz için alan açtı. Başta yogadan alışık olduğumuz bazı asanaları bedensel hislerimize odaklanarak ve yavaş tekrarlarla yaptık. Godfrey, öncelikle hissetmesi daha kolay bedensel hislere, sonrasında belki daha zor hissedilen daha derin hislere dikkatimizi çekti. İlk aşama olan hareket halinde, zihnin oyalanabileceği daha fazla uyaran vardı. İkinci aşamada, durma halinde mindfulness deneyimine geçtik. Bu defa, düşünsel süreçlerin bizi bulunduğumuz yerden ve andan alıp götürmesi kolaylaştı, ancak bizde de “farkındalık kasları” daha etkinleşmişti. Bu noktada düşünceler akmaya başladığında, bunu da farkederek tekrar ilgimizi bedensel hislerimize getirdik. Günün sonunda Godfrey’den bana kalan, bedensel ve daha az elle tutulur hisleri odağa alan bir mindfulness pratiği oldu. Bu pratiği gerek yavaş hareket edilen ayakta asanalarda, gerek yerde durduğumuz yin asanalarda hem kendimle hem misafirlerimle çalışırken uygulama alanı buldum.


2020 yılında ise Zeynep Aksoy‘dan mindfulness dinleme ve onun rehberliğinde mindfulness nefes meditasyonu uygulama şansı yakaladım. Zeynep Aksoy’un öğrettiği tanımdan bende kalan “açık, yargısızca ve arkadaşça“ bir yaklaşım, bakış açısı geliştirmek oldu. Beş aşamalı mindfulness meditasyonunda, ilk 4 aşama nefes odaklı. Son aşama zazen denen Zen meditasyonu, yani tam bir mevcudiyet halinde, tek bir uyarana odaklanmadan, olana izin verme ve olanı farketme. Bu noktada meditasyon oturuşlarından size uygun olanın içinde, hareketsiz kalarak mindfulness deneyimleme söz konusu. Düzenli mindfulness meditasyon pratiği geliştirmek isteyenler için benim önerim de bu.


Yazıyı sonlandırırken, seküler meditasyonun kurucusu olarak nitelendirilen, Zeynep Aksoy’un da sıklıkla refere ettiği Amerikan profesör Jon Kabat-Zinn’in mindfulness tanımına bakalım: Şimdiki anda ve yargılamadan, kasıtlı olarak dikkat etmekten kaynaklanan farkındalık.


Bu farkındalığın nitelikleri ve nelere vesile olabileceği ise belki başka paylaşımların konusu.
163 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yoga nedir?

Comentarios


bottom of page