top of page

Meditasyon nedir?

Meditasyon, dikkati bilinçli olarak bir nesne, düşünce, duygu veya etkinliğe odaklama sayesinde, zihinsel bir dinginliğe erişme hali olarak tanımlanabilir.

Meditasyon, doğu felsefelerinde binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Hintli bilge Patanjali, sekiz parçalı yoga yolunda, meditasyonu yedinci parça olarak sunuyor. Sekizinci ve son parçada ise, artık zihin ile zihnin odağına bilinçli olarak getirilen konu arasında bir ayrımın kalmadığını ve tam bir bütünleşme oluştuğunu aktarıyor.


Batıda ise bilimsel araştırmalar, meditasyonun, beynin yapısını değiştirdiği ve amigdalayı küçülterek ilkel beynin dürtüsel tepkiselliğini azalttığını, bizim insani seçimleri bilinçli bir farkındalıkla yapmamızı sağlayan prefrontal korteksi geliştirdiğini kanıtlıyor. Buradan yola çıkarak meditasyon batıda da günlük pratiklerimizde yerini almaya ve düzenli uygulayıcılarına stres ile başetmede, anksiyete ve depresyonla mücadelede, konsantrasyonu arttırmada, yaratıcılığı geliştirmede destek oluyor.46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yoga nedir?

Comments


bottom of page